week 29-2025: (door Mat)
‘Vanuit de zijbeuk’ is de vaste column op de zaterdag, die afwisselend wordt ingevuld door kapelaan Roger en Mat. Ze geven zo hun eigen kijk op persoonlijke ervaringen en gebeurtenissen in ons dorp, binnen de kerk of in ‘de grote wereld’. De ene keer ernstig, dan puntig en uitdagend en een volgende keer met een grote knipoog.
Genieten in de natuur
We mogen ons best gelukkig prijzen, dat er in – pak ‘m beet – een straal van 30 km. om ons dorp, nog aardig wat te genieten valt in de natuur. De afstanden, die ik nog kan lopen, zijn intussen beperkt. Maar als ik dan de auto aan de rand van een natuurgebied neerzet, kan ik vervolgens ook wandelend nog steeds van de mooie omgeving van ons dorp genieten. Met onze e-bikes maken we nog makkelijk tochten van zo’n 50 km. Is bij het lopen de blik vaak gericht op de dingen dichtbij, op de fiets gaat het vaak ook om mooie vergezichten. Ook de dieren in onze omgeving zijn nog steeds de moeite waard. Zo zagen we laatst in de vroege ochtend in het bosgebied achter Heibloem richting Roggel een groepje reeën ons pad kruisen. Toch wel een zeldzame ervaring. In de weilanden aan de boorden van de Maas tussen Kessels en Baarlo genieten we regelmatig van een grote groep prachtige spring- en dressuurpaarden van de stal Hendrix. Op een bankje in de zon kan ik dan helemaal opgaan in het aanschouwen van dit prachtige beeld. Om in te lijsten!
Van grote verbazing was enkele weken geleden sprake, toen we van Helenaveen naar Griendtsveen fietsten. Ter hoogte van de ‘ijsboerderij’ hadden naar schatting zo’n 100 ganzen zich niet alleen langs de weg, maar ook óp de weg genesteld. We stapten af en ‘slalomden’ lopend tussen de vogels door, die ons verder geen blik waardig keurden. Weer goed en wel op de fiets zagen we voor ons een auto naderen. Dat was natuurlijk reden om opnieuw af te stappen, om te zien wat nu zou gebeuren. De auto minderde vaart en stond stil voor de ganzen, die de weg nog steeds blokkeerden. Na even het schouwspel bekeken te hebben, stapte de chauffeur uit en joeg – onder luid protest – de ganzen voor zijn auto weg. Hij was goed en wel voorbij of de ganzen namen hun posities op de rijweg weer in.
Zouden deze ‘snaterende’ ganzen deze protestvorm soms hebben afgekeken van de actievoerders van ‘Extention Rebellion’ toen ze ‘in colonne’ vanuit het noorden over de A12 bij Amsterdam vlogen? Het ontbrak de ganzen alleen nog aan protestborden om de mensen duidelijk te maken, dat dit Peelgebied op de grens van Limburg/Brabant hén toebehoort en niet óns. Zijn er rond deze zaak verdere ontwikkelingen te melden, dan zal ik hier via onze parochieweblog melding van maken! Wie weet komt het nog tot serieuze onderhandelingen! Ik heb in mijn werkzame leven best vaak met onderhandelingen van doen gehad, dus ik biedt me bij deze al aan als bemiddelaar tussen partij ‘gans’ en partij ‘mens’.
Mat
Harrie van den Berg
Ganzen laten zich niet zomaar verjagen en lijken ook wel een beetje op mensen, die denken dat de aarde van hen is; ganzen mogen er ook leven, ook al is dat soms lastig voor mensen, maar toch ook wel weer mooi!