Nao de Hòmmis

Nao de Hòmmis van 13 december 2020

Tot ver in de jaren ’60 was de Hoogmis op zondagmorgen vaak tot de laatste plaats bezet. Ná de Hoogmis was het in de omliggende cafés niet veel anders. Onder het genot van een glas bier of een borrel werden verhalen verteld, ervaringen uitgewisseld en het dorpsnieuws aan elkaar doorverteld. In ‘Nao de Hòmmis’ gaan we wekelijks opnieuw dat dorpsnieuws aan elkaar doorvertellen. Humoristisch, ernstig, zelf gezien of van horen zeggen.

Jan: Komende dinsdag, om 5.00 uur in de ochtend, zit ik aan mijn computer…
Henk: De tijd, om op het laatste moment nog een Sinterklaasgedicht te moeten schrijven, is toch weer voorbij?? En ook de Amerikaanse Verkiezingsnacht ligt achter ons; dat werden uiteindelijk verkiezingsdagen. En nu begint het in ons ‘kikkerlandje’ te rommelen, met lijsttrekkers. En rond het stemmen, via de computers…
Jan: Dinsdag, om 5.00 uur ’s morgens – vraag me niet waarom op die tijd – maakt Van Dale, het nieuwe ‘Woord van het Jaar’ bekend.
Henk: O, dat weet ik nog. In 2018, was door de acties en demonstraties voor/tegen Zwartepiet het Woord van het Jaar: ‘blokkeer-fries’. En vorig jaar ging het over ons: “een persoon, met name van gevorderde leeftijd, met ouderwetse denkbeelden of conservatieve opvattingen” ; de ‘Boomer’.
Jan: Dat is dan maar zo. Je weet, ik drink maar 1 merk bier. Daarin, ben ik conservatief van opvatting, en vasthoudend van denkbeeld…
Henk: Ja, jij bent een echte ‘Linde-Boomer’. Terwijl, als je toch een ‘Hertog Jan’ zou nemen , jij Jan, toch ook de ‘koning te rijk zou zijn’, met je naam op het etiket.
Jan: Niks, te “hertogen” aan de toog; hoogstens, een Gouverneur.
Henk: In 2017, was er ook al een woord door Van Dale gekozen, dat goed bij ons past: ‘App-ongeluk’.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jan: Veruit de meeste nieuwe woorden van 2020, houden allemaal verband de wereldwijde coronacrisis. Dat zal trouwens wel, het meest geschreven en besproken woord zijn van het bijna afgelopen jaar. De pandemie. Ook een woord, dat je eerst nooit gebruikte.
Henk: Waar moet ik, aan denken? Bij het woord voor 2020?
Jan: Nou, tussen 1 en 14 december – dat is dus maandag nog – kan iedereen digitaal stemmen…
Henk: Daar heb je het weer… digitaal stemmen …
Jan: … Op 20 voorgeselecteerde woorden, die door Van Dale is samengesteld.
Henk: Zoals ?
Jan: Daar gaan we:
Blokjesverjaardag – Coronamoe – Covidioot – Hoestschaamte – Infodemie –Jojolockdown –Kuchscherm –Lockdownfeestje –raambezoek –racismeknielen –testsamenleving –viruswappie …
Henk: En voor wat, wil jij het Winnende woord van het Jaar, al om 5.00 uur ’s morgens meteen weten?
Jan: Nou, dan tik ik het stante pede direct in, bij de App van Pròt mèr Mééls… Eens kijken, wat dat computerke dan zegt. Of met de mond vol tanden blijft…
Henk: 1 woord, heb ik nog niet gehoord. En voor mijn part, mag dat meteen weg. En ook nooit meer opgenomen wòrre in de Méélse taal, en manier van samenleven:
Jan: Waar heb je het over?
Henk: Nou, de “anderhalvemeter-samenleving” . Hoogstens weer bij de Vastelaovend: dat als dat weer kan, de bekende ‘meter bier’ wordt uitgebreid naar ‘Anderhalvemeter bier’. Om de horeca te compenseren en te steunen.
Jan: Dat artikel uit de HALLO heb ik me trouwens uitgeknipt, en op het prikbord gehangen: 17 januari is er – hoe dan ook – weer een `Nao de Hòmmis’ …
Henk: Stuur jij daarover iedereen van onze stamtafel, alvast een (W)Appie ?? …

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

loader