‘Vanuit de zijbeuk’

‘Vanuit de zijbeuk’ is de vaste column op onze weblog die afwisselend door enkele mensen uit onze parochie wordt ingevuld. Ze geven zo hun eigen kijk op gebeurtenissen in ons eigen dorp of ‘de grote wereld’. De ene keer puntig en uitdagend, dan weer met een grote knipoog.

Bananenrepubliek versus Spruitjesland


Natuurlijk heeft een banaan niets van doen met corruptie. Nou?!? Het woord ‘bananenrepubliek’ staat sinds jaar en dag synoniem voor Midden- Amerikaanse landen, waar van oudsher de bananenindustrie overheerste. Toen de corruptie in die landen – waar van oudsher de bananenindustrie overheerste – hoogtij vierde was ‘de banaan de banaan’. Bananenrepubliek en corruptie worden sindsdien in één adem genoemd. Maar als ik de kranten de laatste jaren moet geloven, kunnen we er in ons landje intussen ook wat van! En het is niet zelden, dat dan het woord ‘bananenrepubliek’ valt. Maar dan doen we een aantal Midden-Amerikaanse landen echt groot onrecht aan, omdat die zich intussen aardig in de goede richting hebben ontwikkeld! Maar hier zijn we aardig bezig op het punt van corruptie hun plaats in te nemen en zit het ‘voetvolk’ intussen met de gebakken bananen, maar daar heeft dit heerlijke fruit natuurlijk part noch deel aan! We kennen hier geen enkele bananenplantage, maar er worden wel vele hectares spruitjes geteeld Best een lekkere wintergroente en we nemen dan maar op de koop toe, dat ze bij het bereiden een vieze lucht verspreiden. Je hoort zelfs wel eens iemand beweren, dat ze ‘stinken als de ziekte.’ En sinds de jaren vijftig is het woord ‘spruitjeslucht’ ook nog eens synoniem komen staan aan kleinburgerlijke, christelijke bekrompenheid. Die jaren liggen nu wel zo’n beetje achter ons, geloof ik, al zijn er hier en daar nog altijd wezens, die er enige last van schijnen te hebben. Dat mag echter geen naam meer hebben, als we het vergelijken met al die lieden, die ervoor zorgen, dat we het etiket ‘bananenrepubliek’ krijgen opgeplakt. Maar we doen daarmee natuurlijk groot onrecht aan de exotische banaan en de goedwillende Midden-Amerikaanse republieken. Ik stel daarom voor om corruptie vanaf nu dan ook niet meer in relatie te brengen met bananen, maar met die oeroude Hollandse groente spruitjes én de vieze lucht, die ze verspreiden. Dus: Nederland : spruitjesland! We zitten dan dichter bij de waarheid dan wanneer we het hebben over Nederland: bananenrepubliek! Hierbij wil ik wel bij voorbaat mijn excuses maken aan alle spruitjestelers in Nederland. In het bijzonder aan voormalig schaatser en spruitjesboer Henk Angenent, die in 1997 de laatste Elfstedentocht won en nu nog altijd door het leven mag gaan als de schaatsende spruitjeskoning. Jullie treft geen enkele blaam! Maar als we daarmee de-vieze-spruitjeslucht-van-de-corruptie uit Nederland kunnen verdrijven, zou dit een zegen zijn voor iedereen, ook voor schaatsers en spruitjestelers!
Huub

loader