‘Vanuit de zijbeuk’

‘Vanuit de zijbeuk’ is de vaste column op onze weblog die afwisselend door enkele mensen uit onze parochie wordt ingevuld. Ze geven zo hun eigen kijk op gebeurtenissen in ons eigen dorp of ‘de grote wereld’. De ene keer puntig en uitdagend, dan weer met een grote knipoog.

Vraagje

Wanneer je door rood fietst, op een tandem: wie krijgt dan eigenlijk de boete?
Ik vraag het me, deze Paaszondagmiddag, bij het wielrennen uit Zuid-Limburg – met vertrouwde beelden van kruispunten, op tv – plotseling af. De vraag valt in het niets, bij kwesties van de afgelopen tijd…Maar wie zegt, dat een vraag alleen bestaansrecht heeft, als het om iets van levensbelang gaat? ‘Google’ weet het antwoord niet, dus speel ik met het idee om binnenkort, misschien wel bij de Ommelbedevaart, maar eens de ‘proef-op-de som’ te gaan nemen… Grote kans trouwens, dat ik tegen die tijd al tientallen andere vragen belangrijker vind. Mensen hebben meer vragen, dan antwoorden; meer problemen, dan oplossingen. Vragen in verschillende vormen, en mate van relevantie. Waarom is het wasmiddel Robijn ‘Black Velvet’, zelf wit? Waarom, zijn er kinderen die honger lijden? Voor de hand liggende vragen, die we soms niet willen horen. Terwijl het vaak stil blijft, als er vragen van wezenlijk belang gesteld worden. Ik hoorde laatst, dat Raymond van Barneveld linkshandig is, maar zijn darts gooit met rechts. Ik vraag me dan meteen af, of hij nog succesvoller had kunnen zijn, wanneer hij al dit tijd met links had gegooid? Er zijn veel meer vragen, waarop we het antwoord niet makkelijk zullen vinden. En dan daarbij te bedenken, dat er ongetwijfeld onjuistheden zijn, die wij ons hele leven voor ‘waar’ houden. En wat is het nut van al dat vragenstellen, als er geen garantie bestaat, op een antwoord? Uitersten in onze verschillen van opvattingen verdwijnen, wanneer men dichter bij de waarheid komt. Zoals seizoenen vervagen, zodra je de evenaar nadert. Ik geloof, dat het verlangen naar antwoorden je dichter bij het ware brengt. Maar dan blijft er één vraag over: ‘wat, is waarheid?’ Een vraag, ook gesteld in het evangelieverhaal van Goede Vrijdag. Maar: laten we daarmee niet stoppen; door zo’n vragen, op “rood” te zetten. En met elkaar een “tandem” blijven vormen; om bij (levens)vragen sámen vérder te komen… Dán, heeft de boete-doening van Jezus voor de wereld – juist ook, voor die van vandaag – zijn zin en betekenis gehad…

Roger

loader